Strona 2 z 2 Poprzednia 1 2
Jak chronić żołądek dietą?
Żołądek jest to najszersza część cewy pokarmowej, która leży pod przeponą w lewym podżebrzu. Objętość żołądka u dorosłego człowieka wynosi przynajmniej od 1 do 1,5 litra natomiast jego elastyczność może się zwiększać nawet cztero krotnie. Komórki główne żołądka wytwarzają pepsynogen, który w obecności kwasu solnego przekształca się w pepsynę – enzym proteolityczny trawiący białka pochodzące z pożywienia. Ponadto pod wpływem widoku pożywienia, jego zapachu, żucia i połykania komórki okładzinowe żołądka wydzielają kwas solny, który następnie trawi spożyty przez nas pokarm. Niestety w wyniku wadliwego żywienia a także nieodpowiedniego stylu życia zwykle dochodzi do zwiększenia ryzyka występowania wielu chorób w tym żołądka. Przyjrzyjmy się temu z bliska.
Dieta South Beach
Jest dietą niskowęglowodanową. Opiera się na 3 fazach. Jej autorem jest Arthur Agatston. Dieta zakłada istnienie dobrych i złych węglowodanów.Faza pierwsza:
- Trwa przez 14 dni. Podczas tej fazy nie wolno spożywać chleba, ryżu, ziemniaków, makaronu ani pieczywa ani owoców. Można natomiast jeść dużo warzyw. Produkty dozwolone to także jaja, Ser, orzechy, sałatki z sosami na bazie oliwy z oliwek.
- Faza ta jest bardzo ścisłą i restrykcyjną jednocześnie. Każdego dnia zaleca się spożycie 3 głównych posiłków oraz dodatkowych przekąsek przed południem i po południu oraz deseru przed wieczorem.
Dieta dobra dla wątroby
Dieta w schorzeniach wątroby powinna być lekkostrawna z ograniczeniem produktów smażonych i pieczonych z dodatkiem tłuszczu.Dieta przyjazna wątrobie:
- Dieta lekkostrawna, nie obfitująca w duże ilości tłuszczów zwierzęcych
- Dozwolone obróbki kulinarne posiłków to: gotowanie, duszenie, pieczenie, gotowanie na parze
- Zakazane obróbki kulinarne to smażenie w głębokim tłuszczu, grillowanie
- Z diety należy wyeliminować ostre przyprawy i gotowe przetwory przemysłowe np. Zupki, tłuste sosy itd.
Dieta Montignacka
Podstawą diety Montignacka jest to by, wypadkowa stężenia cukru we krwi po spożyciu posiłku była jak najniższa przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy odżywianiem a normalnym spożyciem węglowodanów.Pierwsze co należy zrobić, to nauczyć się aby wybierać te węglowodany, które nie wpływają znacząco na podwyższenie poziomu cukru we krwi. Montignac dzieli węglowodany na dobre i złe.
Dieta Kwaśniewskiego
Na przestrzeni lat ocenia się, że około kilkaset tysięcy ludzi w Polsce stosowało bądź stosuje dietę optymalną zwaną inaczej dietą wysokotłuszczową Dr Kwaśniewskiego.Dieta ta, zakłada następujący procentowy udział makroskładników w diecie w ciągu dnia:
- Białko - 15%
- Tłuszcz – 75%
- Węglowodany – 10%
Dieta Dukana (białkowa)
Dieta dr Dukana na przestrzeni ostatnich lat to bez wątpienia najpopularniejsza ze wszystkich diet na świecie. Jej głównym założeniem jest spożycie dużej ilości białka w ciągu dnia dochodzącej nawet do 10 g na kg masy ciała. W racjonalnym żywieniu zakłada się natomiast, że ilość białka dostarczanego z codzienną racją pokarmową powinna wynosić do 1 g na kg masy ciała lub do 2 g w przypadku sportowców.
Dieta doktora Atkinsa
Dieta doktora Atkinsa to jedna z najbardziej popularnych diet na świecie. Opiera się ona głównie na obniżeniu ilości dostarczanych wraz z dietą węglowodanów. W diecie tej zwiększa się spożycie produktów białkowych oraz tłuszczowych takich jak oleje roślinne, orzechy, masło, oliwa z oliwek, majonez oraz białkowo – tłuszczowych. Niedozwolone są natomiast kombinacje produktów składających się jednocześnie z węglowodanów i tłuszczu oraz węglowodanów i białka.
Dieta antycholesterolowa
Dieta antycholesterolowa to dieta, która poprzez spożywanie odpowiedniego rodzaju pokarmów a także zwracania uwagi na pewne gastronomiczne szczegóły pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu w surowicy krwi a tym samym mniejsze ryzyko wystąpienia niektórych chorób takich jak np. miażdżyca tętnic.Strona 2 z 2 Poprzednia 1 2