Reklama
Strona 8 z 11        Poprzednia   5    6    7    8    9    10    11    Nastepna

Wapń (Ca)

Wapń (Ca) Wapń jest podstawowym składnikiem wchodzącym w skład kości i zębów. U osób dorosłych pierwiastek ten stanowi 1,5% masy ciała, z czego 99% znajduje się w elementach strukturalnych kości, zębów, paznokci – głównie w postaci fosforanów i węglanów wapnia. Pozostała ilość tj. 1% znajduje się natomiast we wszystkich komórkach i płynach ustrojowych w postaci zjonizowanej, związanej z białkami albo w postaci kompleksów z cytrynianami, fosforanami i białczanami.

Fosfor (P)

Fosfor (P) Pierwiastek ten stanowi około 1% masy ciała dorosłego człowieka. W organizmie występuje
w związkach organicznych i nieorganicznych. Obok wapnia jest głównym składnikiem układu kostnego, 80% jego ogólnej ilości znajduje się w kościach w postaci fosforanów wapniowych. Pozostała ilość fosforu zawarta jest w tkankach i płynach ustrojowych.

Tradycyjna dieta japońska

Tradycyjna dieta japońska Jeszcze jakiś czas temu Japończycy byli uważani za jeden z najzdrowszy naród na świecie. Choć nadal są społecznością długowieczną, to jednak od pewnego czasu można zaobserwować trwającą zmianę nawyków żywieniowych w tym kraju.
Tradycyjna dieta japońska składająca się głównie z ryb, warzyw i ryżu powoli wypierana jest przez dania typu fast food, dania mięsne oraz dużą ilość pieczywa. Ta niekorzystna zmiana jest powodem zwiększonej liczby przypadków otyłości populacji japońskiej. Choć większość Japończyków nie stosuje już tradycyjnej diety japońskiej, to warto jednak przyjrzeć się jej choćby ze względu na jej powiązanie z niską zapadalnością na chorobę wieńcową oraz choroby nowotworowe bardzo doskonale znane na Zachodzie.

Diety niskoenergetyczne

Diety niskoenergetyczne Dieta niskoenergetyczna jest dietą przeznaczoną dla osób z nadwagą i współistniejącymi zaburzeniami przemiany węglowodanów i/lub lipidów, nadciśnieniem, chorobami serca, przerostem lewej komory serca oraz dla osób z otyłością. Deficyt energetyczny tej diety może sięgać w skrajnych przypadkach nawet do 1000 kcal. Dieta ubogoenergetyczna charakteryzuje się również dużą zawartością błonnika pokarmowego, małą zawartością tłuszczów nasyconych oraz cukrów szybkowchłaniających się takich jak glukoza lub fruktoza.

Dieta wegańska

Dieta wegańska

Choć na polskich stołach nadal dominuje kuchnia staropolska to grono ścisłych wegetarian stale się powiększa. Weganizm to nie tylko dieta, ale również proekologiczny styl życia. Dieta wegańska polega na rezygnacji ze spożywania zarówno mięsa zwierząt i ryb jak i pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta takich jak: mleko i jego przetwory czy też jaja. Niektórzy weganie nie spożywają miodu ponieważ uważają, że jest on wytworem zwierząt.

Dieta w cukrzycy 1 i 2

Dieta w cukrzycy 1 i 2 Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się hiperglikemią - (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie lub środowiskowo.

Jak chronić żołądek dietą?

Jak chronić żołądek dietą? Żołądek jest to najszersza część cewy pokarmowej, która leży pod przeponą w lewym podżebrzu. Objętość żołądka u dorosłego człowieka wynosi przynajmniej od 1 do 1,5 litra natomiast jego elastyczność może się zwiększać nawet cztero krotnie. Komórki główne żołądka wytwarzają pepsynogen, który w obecności kwasu solnego przekształca się w pepsynę – enzym proteolityczny trawiący białka pochodzące z pożywienia. Ponadto pod wpływem widoku pożywienia, jego zapachu, żucia i połykania komórki okładzinowe żołądka wydzielają kwas solny, który następnie trawi spożyty przez nas pokarm. Niestety w wyniku wadliwego żywienia a także nieodpowiedniego stylu życia zwykle dochodzi do zwiększenia ryzyka występowania wielu chorób w tym żołądka. Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Dieta South Beach

Dieta South Beach Jest dietą niskowęglowodanową. Opiera się na 3 fazach. Jej autorem jest Arthur Agatston. Dieta zakłada istnienie dobrych i złych węglowodanów.
Faza pierwsza:
- Trwa przez 14 dni. Podczas tej fazy nie wolno spożywać chleba, ryżu, ziemniaków, makaronu ani pieczywa ani owoców. Można natomiast jeść dużo warzyw. Produkty dozwolone to także jaja, Ser, orzechy, sałatki z sosami na bazie oliwy z oliwek.
- Faza ta jest bardzo ścisłą i restrykcyjną jednocześnie. Każdego dnia zaleca się spożycie 3 głównych posiłków oraz dodatkowych przekąsek przed południem i po południu oraz deseru przed wieczorem.

Strona 8 z 11        Poprzednia   5    6    7    8    9    10    11    Nastepna