Właściwości zdrowotne miodu

Właściwości zdrowotne miodu

Miód odznacza się wysoką wartością odżywcza oraz szerokimi właściwościami leczniczymi. Głównym składnikiem miodu są cukry proste: glukoza oraz fruktoza, które decydują
o właściwościach wzmacniających miodu. Cukry proste po części biorą udział w procesie odtruwania (detoksykacji) organizmu, chroniąc go przed działaniem szkodliwych substancji pochodzących ze środowiska takich jak dym tytoniowy czy też spaliny. Ponadto cukry te obniżają szkodliwe działanie alkoholu oraz nikotyny w organizmie.

Miód wytwarzany jest przez pszczoły miododajne z nektaru kwiatowego lub spadzi, wzbogacany
w unikalne substancje pszczół, a następnie magazynowany komórkach plastrów, gdzie następuje jego późniejsze zagęszczanie oraz dojrzewanie.

Miód zawiera substancje o charakterze hormonalnym takie jak np. acetylocholina, która obniża ciśnienie krwi oraz pełni ważną rolę w prewencji powstawania chorób układu krążenia. Ponad to cholina przyczynia się do wzrostu wydzielania żółci i działa ochronnie na wątrobę.

W miodzie stwierdzono również niewielkie ilości witamin z grupy B (B1, B2, B6, B12, kwas foliowy oraz biotyna) a także występowanie niektórych jonów metali takich jak mangan, żelazo i kobalt biorących udział w produkcji hemoglobiny oraz czerwonych krwinek (erytropoeza). Ponadto w miodzie obecne są także składniki mineralne takie jak potas, chlor, wapń, żelazo, fosfor).

W dziedzinie żywienia człowieka miód odgrywa bardzo ważną rolę. Odznacza się właściwościami antybakteryjnymi, przeciwzapalnymi, odnawiającymi i oczyszczającymi. Właściwości antybakteryjne miodu są składową wielu czynników
o kompleksowym działaniu. Jednym z nich jest nadtlenek wodoru (woda utleniona) - związek o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Ponad to bakteriostatyczne działanie miodu wynika także z jego wysokiego ciśnienia osmotycznego oraz obecności olejków eterycznych i flawonoidów. Spośród białek występujących w miodzie wyróżnić można inwertazę, która jako enzym spełnia w organizmie wiele biologicznie ważnych funkcji.

Miód należy spożywać na zimno ponieważ już w temperaturze 45 stopni traci prawie wszystkie swoje właściwości lecznicze
i odżywcze. Powszechnym błędem jest więc dodawanie miodu do ciepłego mleka lub herbaty.

Jakie miody należy wybierać?

Powinniśmy wybierać zawsze miód naturalny pochodzący bezpośrednio od pszczół. Najlepiej kupować miód z pasieki. Dojrzałość miodu możemy sprawdzić poprzez obserwację konsystencji miodu. Miód dojrzały jest na tyle gęsty, że przelewany zawsze układa się warstwami natomiast miód niedojrzały jest rzadki. Jeśli miód po zakupie szybko krystalizuje świadczy to tylko o jego wysokiej jakości. Jedne rodzaje miodu krystalizują szybciej inne zaś wolniej, na ogół jednak miód który nie jest skrystalizowany jeszcze w styczniu czy lutym może być złej jakości.

Niektórzy ludzie wybierają jednak miód sztuczny, którego produkcja polega na procesie kwasowej hydrolizy sacharozy (zwykły cukier, który jest przez nas używany na co dzień) do glukozy i fruktozy. Produktem tej reakcji jest syrop inwertowany zabarwiany karmelem, aromatyzowany esencją miodową i doprawiany olejkami eterycznymi oraz poddawany krystalizacji. Spośród miodów sztucznych w zależności od ich konsystencji wyróżnić możemy miód w postaci płynnej oraz miód stały. Nie jest powiedziane, że miód pochodzenia naturalnego nie zawiera substancji dodawanych przez pszczelarzy, na szczęście jeśli nawet tak się zdarzy, jest to na ogół zwykły cukier (sacharoza), choć i ten może być przez niektórych niepożądany. Zakazuje się natomiast dodawania do miodów substancji takich jak barwniki sztuczne oraz konserwanty.

Związki
Udział [%]
Średnio
Przedział

Fruktoza około 39%

Glukoza około 34%

70
65 - 85
Cukry nieredukujące np. sacharoza
2
0-10
Dekstryny
5
1 - 10
Białko
0,2
0,05 - 1
Kwasy organiczne (jabłkowy, mlekowy, masłowy, cytrynowy i inne)
0,07
0,01 – 0,3
Składniki mineralne
0,5
0,07 – 0,9
Olejki eteryczne
0,1
0,03 – 0,2
Barwniki naturalne (karoteny, antocyjany, flawony)
10^-5

1,5 x 10^-6 - 1,8 x 10^-4

Witaminy i inne substancje
0,04
0-0,1
Woda
17 - 18
13 - 23

Ostatnio dodane artykuły:
Komentarze: