Czym najlepiej popijać lekarstwa?

Czym najlepiej popijać lekarstwa?

Lekarstwa dla każdego z nas to chleb powszedni. Boli nas głowa sięgamy po tabletkę, mamy katar stosujemy inhalacje, jeśli pojawią się problemy ze stawami – kupujemy w aptece maść rozgrzewającą, nie wspominając już o antybiotykach przepisywanych na receptę przez lekarzy.

Czy wiemy jednak czym popić przyjmowany lek lub jaki odstęp zachować pomiędzy wypiciem soku owocowego a przyjęciem tabletki? Niewiele ulotek dołączonych do opakowania pozwoli nam odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Czym popijać leki a czym nie

Herbata?

Bardzo często przyjmując leki popijamy je herbatą – czy to dobra metoda?

Herbata bogata jest w taniny zmniejszające wchłanianie preparatów na bazie żelaza. Jest to ważna informacja dla osób cierpiących np. na niedokrwistość, u których ilość żelaza w organizmie jest bardzo niska. Herbata będzie obniżała wchłanianie żelaza pochodzącego z preparatu, co jest oczywiście bardzo niekorzystne w leczeniu niedoborów tego składnika mineralnego.

Sok grejpfrutowy?

Interakcja grejfruta z lekami

Zapewne wielu z was słyszało o dramatycznych skutkach spożycia soku grejpfrutowego wraz z lekami.

Składniki soku grejpfrutowego (flawonoidy, furanokumaryny) hamują czynność enzymu cytochromu P-450. Kwercetyna i kumaryna zawarte w grejpfrucie powodują wzrost stężenia leku we krwi. Połączenie leków przeciwhistaminowych z sokiem grejpfrutowym może doprowadzić do komorowego zaburzenia rytmu serca a nawet do śmierci. Leki obniżające cholesterol we krwi mogą również integrować z sokiem z grejpfruta w wyniku czego dochodzić może do wzrostu stężenia leku we krwi oraz związanych z tym powikłań takich jak: biegunka, senność, miopatia.

Aby uniknąć interakcji leków z sokiem grejpfrutowym należy zachować odstęp minimum 4 godziny od przyjmowania leku oraz spożywania posiłku. Najlepiej jednak przy spożywaniu leków wyeliminować z dziennej diety owoce cytrusowe.

Kofeina?

Kofeina kojarzy się nam zwykle z kawą, ale należy pamiętać, że występuje ona także w napojach energetyzujących, herbacie, coca coli itd. Wykazano, że kofeina może zwiększyć działanie przeciwbólowe kwasu acetylosalicylowego czyli powszechnie łykanej przez nas aspiryny. Takie połączenie może wywołać symptomy przedawkowania leku, mogą pojawić się zaburzenia koncentracji, bezsenność bądź też zaburzenia rytmu serca. Spożywanie kofeiny wraz z preparatami teofiliny może dawać objawy przedawkowania takie jak ból głowy, niepokój, tachykardia oraz zaburzenia snu.

Mleko?

Wielu z nas jest przekonanych, że leki najlepiej popijać mlekiem. Niestety choć na co dzień jest dla nas zbawienne bo zawiera wapń, to w połączeniu np. z antybiotykami (tetracyklina, fluorochinolony) tworzy nierozpuszczalne sole obniżające działanie antybiotyku nawet do 70%. Kiedy z mlekiem połączymy bisakodyl może dojść do uszkodzenia błony żołądka.

Pomiędzy spożyciem posiłku mlecznego a przyjmowaniem leków powinniśmy zachować odstęp czasowy minimum 2 godziny zegarowe.

Czym zatem popijać leki?

Istnieje powszechna opinia, że najlepszym płynem, którym bez wahania możemy popijać leki jest woda. Niestety wielu z nas częściej wybiera zamiast niej kolorowe napoje stawiając ponad własne zdrowie przyjemność spożycia słodkiego płynu. Szczególnie dzieciom zniechęconym goryczą leku podaje się kolorowe i słodzone napoje. Aby jednak uniknąć przykrych skutków łączenia napojów z lekami starajmy się jak najczęściej do tego celu wybierać wodę.

Ostatnio dodane artykuły:
Komentarze: