Strona 3 z 3        Poprzednia   2    3  

Celiakia

Celiakia Celiakia to schorzenie bardzo dobrze znane już w starożytności. Jest to choroba trzewna o podłożu genetycznym oraz autoimmunologicznym, która trwa przez całe życie chorego. Polega na nietolerancji glutenu - białka pszenicy a dokładniej jego rozpuszczalnej frakcji zwanej gliadyną. Białka żyta (sekalia), jęczmienia (hordeina), owsa (awenina) mają podobne działanie. Zaliczane są łącznie do prolamin, którym nadano wspólną nazwę glutenu.
Statystyki pokazują, że coraz liczba chorych na celiakię stale się powiększa. Na celiakię zapada około 1 na 100 osób.

Grypa

Grypa Grypa jest to niezwykle zakaźna choroba układu oddechowego szerząca się na drodze zakażenia kropelkowego, wywoływana przez wirusy typu A, B, C lub D zaliczane do rodziny Orthomyxoviriadae. Występuje sezonowo, gdy przebiega bez powikłań – przeważnie nie jest groźna. Natomiast jej występowanie u ludzi osłabionych oraz cierpiących na choroby serca i płuc może spowodować duże spustoszenie w organizmie. Groźne są także powikłania pogrypowe spowodowane zakażeniami bakteryjnymi.

Czym jest osteoporoza?

Czym jest osteoporoza? Niska masa kostna, zwiększona łamliwość oraz podatność kości na złamania to tylko niektóre z oznak bardzo niebezpiecznego schorzenia jakim jest osteoporoza. Jak się okazuje choroba ta, to nie tylko problem ludzi starszych, ale również ludzi w młodym wieku…

Czym jest niedokrwistość (anemia)?

Czym jest niedokrwistość (anemia)? Niedokrwistość to choroba, która dotyczy 1-10% populacji w krajach rozwiniętych i aż 60% populacji w krajach rozwijających się. Główną przyczyna niedokrwistości jest niedobór żelaza. Wyróżniamy trzy podstawowe grupy na jakie możemy podzielić tę jednostkę chorobową: niedokrwistość spowodowana utrata krwi, niedokrwistość powstała na skutek nieprawidłowej erytropoezy (wytwarzania erytrocytów) oraz niedokrwistość związana ze zbyt krótkim czasem życia erytrocytów (czerwonych ciałek krwi).

Strona 3 z 3        Poprzednia   2    3