Węglowodany

Węglowodany Węglowodany (zwane inaczej sacharydami) znane są każdemu z nas jako cukry. Są to związki organiczne, zbudowane z trzech podstawowych pierwiastków: węgla, wodoru i tlenu. Węglowodany spożywamy niemalże na co dzień. W racjonalnym żywieniu powinny stanowić od 55 do 60% energii z diety. W czym się znajdują? W ziemniakach, w mące, pieczywie, makaronach, kaszach , w ryżu oraz w owocach takich jak banany.

Białka

Białka Białka są to zasadnicze elementy budowy wszystkich tkanek ustroju człowieka oraz wielu związków takich jak: enzymy, hormony, przeciwciała. Białka regulują procesy przemiany materii i wiele funkcji ustroju, zapewniając prawidłowy stan i funkcjonowanie naszego organizmu. Odpowiednie ilości białek decydują o normalnym wzroście i rozwoju człowieka, regeneracji wydalanych lub uszkodzonych tkanek.
Białka są to związki wielkocząsteczkowe zbudowane z aminokwasów. Istnieje około 20 aminokwasów, a 8 z nich, zwanych niezbędnymi lub egzogennymi, zawartych jest w białku pochodzenia zwierzęcego, które przyjmujemy wraz z pokarmem. Tylko niektóre produkty żywnościowe pochodzenia roślinnego zawierają 8 niezbędnych aminokwasów. dlatego też istotna jest różnorodność spożywanych pokarmów.

Tłuszcze

Tłuszcze Tłuszcze to związki pokarmowe, które odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Są składnikami błon komórkowych oraz hormonów a także są najbardziej skoncentrowanym źródłem energii.
Tłuszcze zwane inaczej lipidami należą do dużej grupy naturalnych związków organicznych, nierozpuszczalnych w wodzie, natomiast rozpuszczalnych w rozpuszczalnikach organicznych takich jak eter etylowy, eter naftowy, chloroform, benzen, aceton itd.