Strona 1 z 2        1    2    Nastepna

Witamina K

Witamina K Witamina K odpowiada za tworzenie czynników krzepnięcia krwi. Bierze udział w powstawaniu tkanki kostnej, ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Niedobory witaminy K występują najczęściej na skutek wadliwego żywienia, złego wchłaniania, stosowania niektórych antybiotyków oraz w chorobach nowotworowych. Witamina ta występuje powszechnie w zielonych warzywach takich jak sałata, szpinak i kalafior, jest także syntetyzowana przez florę bakteryjną układu pokarmowego.

Witamina E

Witamina E Witaminą E określa się całą grupę tokoferoli, najbardziej znany z nich to alfa – tokoferol. Witamina E bierze udział w regeneracji komórek oraz opóźnia procesy starzenia się organizmu. Jej ilość w organizmie ulega obniżeniu pod wpływem tlenu oraz promieni słonecznych działających na skórę. Witamina ta poprawia krążenie krwi, bierze udział w gojeniu się ran, zapobiega powstawaniu pęcherzy i blizn oraz umożliwia całkowitą regenerację skóry po urazach. Wpływa także korzystnie na płodność i potencję seksualną.

Witamina D

Witamina D Witamina D spełnia kilka ważnych funkcji w organizmie. Wpływa na rozwój i mineralizację tkanki kostnej i bierze udział w gospodarce wapniowo – fosforanowej organizmu. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego a także wzmaga resorpcję wapnia i fosforanów w jelitach. Niedobór witaminy D jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. U niemowląt i dzieci wywołuje krzywicę, u kobiet ciężarnych i karmiących odwapnienie i rozmiękczenie kości, natomiast u osób starszych osteoporozę.

Witamina C

Witamina C Witamina C zaliczana jest do witamin antyoksydacyjnych, tzn. chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, nadtlenków lipidowych i innych toksycznych substancji. Poprawia także metabolizm lipidów. Odgrywa ponadto ważną rolę w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca i chorób nowotworowych.

Witamina B12 - kobalamina

Witamina B12 - kobalamina Istotnym problemem jest pokrycie zapotrzebowania na witaminę B12 zwłaszcza u ścisłych wegetarian ponieważ witamina B12 występuje w znacznych ilościach w produktach zwierzęcych.
Podczas przyjmowania wyłącznie pokarmu roślinnego możliwe jest powstanie niedoborów tej witaminy, za najbardziej niebezpieczne uznaje się skutki dla organizmu takie jak zaburzenia neurologiczne.

Witamina B2 (ryboflawina)

Witamina B2 (ryboflawina) Witamina B2 znajduje się we wszystkich tkankach organizmu. Witamina ta odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku – chroni bowiem Witamina B2 (ryboflawina) odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku – chroni przed zaćmą. Jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz odpornościowego. Niedobór tej witaminy powoduje zapalenie języka, łzawienie, światłowstręt, zajady w kącikach ust oraz zapalenie tęczówki oka. Witamina B2 jest także koenzymem enzymów oddechowych. przed zaćmą.

Witamina B1 (tiamina)

Witamina B1 (tiamina) Witamina B1 bierze udział w przemianach węglowodanowych zachodzących w organizmie. Niedobór tej witaminy prowadzi do rozwoju choroby beri-beri, na skutek której dochodzi do zaburzeń w układzie nerwowo – mięśniowym. Witamina B1 występuje w największych ilościach w drożdżach piwowarskich oraz produktach zbożowych z grubego przemiału takich jak: otręby, pieczywo, płatki owsiane oraz kasza gryczana. Zapotrzebowanie na tą witaminę jest uzależnione od zawartości węglowodanów w diecie.

Witamina A

Witamina A Witamina A spełnia bardzo ważną funkcję w organizmie. Jest niezbędna do prawidłowego procesu widzenia, retinol wchodzi bowiem w skład rodopsyny czyli światłoczułego barwnika znajdującego się w pręcikach siatkówki oka. Ponad to witamina A bierze udział w procesie wzrostu i rozwoju komórek, zapewnia także prawidłową czynność tkanki nabłonkowej skóry oraz jest niezbędna do rozwoju kości i zębów. Witamina ta jest swoistym antyoksydantem – ma działanie utleniające, dzięki czemu wymiata wolne rodniki i zapobiega powstawaniu procesom kancerogenezy.

Strona 1 z 2        1    2    Nastepna