Sód

Sód Sód jest zawarty w płynie pozakomórkowym otaczającym komórki naszego organizmu, w tym także w osoczu krwi. Podobnie jak potas odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej ustroju. Jest najczęściej czynnikiem wywołującym wzrost ciśnienia tętniczego krwi, dlatego też nie powinien być stosowany w nadmiarze przez osoby cierpiące na nadciśnienie.

Potas (K)

Potas (K) Potas jest kationem występującym w organizmie w największych ilościach (oprócz sodu). Gromadzi się głównie w przestrzeni wewnątrzkomórkowej, w tym w tkance mięśniowej. Pierwiastek ten ma właściwości zasadowe i jest niezwykle aktywny. Wraz z sodem zapewnia utrzymanie równowagi sodowo – potasowej organizmu.

Magnez (Mg)

Magnez (Mg) Magnez występuje w organizmie człowieka w ilości około 20-25 g. Pierwiastek ten jest niezbędny do metabolizmu witaminy D2 oraz do budowy kości i zębów. Bierze udział w przemianie węglowodanów oraz ma istotne znaczenie w regulacji ciśnienia krwi. Najlepszym jego rezerwuarem jest tkanka kostna oraz mięśnie.

Wapń (Ca)

Wapń (Ca) Wapń jest podstawowym składnikiem wchodzącym w skład kości i zębów. U osób dorosłych pierwiastek ten stanowi 1,5% masy ciała, z czego 99% znajduje się w elementach strukturalnych kości, zębów, paznokci – głównie w postaci fosforanów i węglanów wapnia. Pozostała ilość tj. 1% znajduje się natomiast we wszystkich komórkach i płynach ustrojowych w postaci zjonizowanej, związanej z białkami albo w postaci kompleksów z cytrynianami, fosforanami i białczanami.

Fosfor (P)

Fosfor (P) Pierwiastek ten stanowi około 1% masy ciała dorosłego człowieka. W organizmie występuje
w związkach organicznych i nieorganicznych. Obok wapnia jest głównym składnikiem układu kostnego, 80% jego ogólnej ilości znajduje się w kościach w postaci fosforanów wapniowych. Pozostała ilość fosforu zawarta jest w tkankach i płynach ustrojowych.

Cynk

Cynk Cynk to jeden z podstawowych składników mineralnych, który w organizmie człowieka odgrywa wiele ważnych funkcji. Jego magiczne działanie zostało dokładnie poznane w ciągu ostatnich lat.

„Pierwiastek życia” – bo tak można o nim powiedzieć odgrywa ważną rolę w terapii depresji, bierze udział w syntezie białka w organizmie a także zmniejszaniu podatności organizmu na infekcje w tym stany zapalne skóry.