Strona 1 z 2        1    2    Nastepna

Dieta lekkostrawna: wskazania i tabela produktów zalecanych

Dieta lekkostrawna: wskazania i tabela produktów zalecanych Dieta lekkostrawna to jedna z najczęściej zalecanych diet w schorzeniach przewodu pokarmowego. Jest stosowana po zabiegach operacyjnych, w chorobach bakteryjnych i infekcjach przebiegających z gorączką. Celem diety lekkostrawnej jest ochrona przewodu pokarmowego przed nadmierną aktywnością trawienną, ograniczenie produktów ciężkostrawnych oraz dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

Dieta dla wątroby: jadłospis i tabela produktów zalecanych

Dieta dla wątroby: jadłospis i tabela produktów zalecanych Wątroba to narząd odpowiedzialny za szereg funkcji życiowych naszego organizmu. Jest swoistą fabryką, która detoksykuje wszelkie toksyny wprowadzone przez układ pokarmowy. Jak najlepiej o nią zadbać? Podstawowym elementem jest dieta przyjazna wątrobie oparta na produktach lekkostrawnych z ograniczeniem tłuszczu.

Dieta antycellulitowa

Dieta antycellulitowa Dokucza Ci cellulit? Pamiętaj, że odpowiednio skomponowana dieta jest twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem! Taka dieta powinna zawierać mało cukru, tłuszczu a także potraw mącznych i zawiesistych sosów. Jest oparta na dużej ilości warzyw, owoców, zbóż oraz nasion i orzechów.

Dieta zero kalorii z cukru

Dieta zero kalorii z cukru Zdrowa i racjonalna dieta zakłada udział wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w codziennej diecie. Mowa oczywiście o udziale węglowodanów, białek oraz tłuszczy. Sukces szczupłej sylwetki polega na odpowiedniej podaży w diecie tych makroskładników.

Tradycyjna dieta japońska

Tradycyjna dieta japońska Jeszcze jakiś czas temu Japończycy byli uważani za jeden z najzdrowszy naród na świecie. Choć nadal są społecznością długowieczną, to jednak od pewnego czasu można zaobserwować trwającą zmianę nawyków żywieniowych w tym kraju.
Tradycyjna dieta japońska składająca się głównie z ryb, warzyw i ryżu powoli wypierana jest przez dania typu fast food, dania mięsne oraz dużą ilość pieczywa. Ta niekorzystna zmiana jest powodem zwiększonej liczby przypadków otyłości populacji japońskiej. Choć większość Japończyków nie stosuje już tradycyjnej diety japońskiej, to warto jednak przyjrzeć się jej choćby ze względu na jej powiązanie z niską zapadalnością na chorobę wieńcową oraz choroby nowotworowe bardzo doskonale znane na Zachodzie.

Diety niskoenergetyczne

Diety niskoenergetyczne Dieta niskoenergetyczna jest dietą przeznaczoną dla osób z nadwagą i współistniejącymi zaburzeniami przemiany węglowodanów i/lub lipidów, nadciśnieniem, chorobami serca, przerostem lewej komory serca oraz dla osób z otyłością. Deficyt energetyczny tej diety może sięgać w skrajnych przypadkach nawet do 1000 kcal. Dieta ubogoenergetyczna charakteryzuje się również dużą zawartością błonnika pokarmowego, małą zawartością tłuszczów nasyconych oraz cukrów szybkowchłaniających się takich jak glukoza lub fruktoza.

Dieta wegańska

Dieta wegańska

Choć na polskich stołach nadal dominuje kuchnia staropolska to grono ścisłych wegetarian stale się powiększa. Weganizm to nie tylko dieta, ale również proekologiczny styl życia. Dieta wegańska polega na rezygnacji ze spożywania zarówno mięsa zwierząt i ryb jak i pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta takich jak: mleko i jego przetwory czy też jaja. Niektórzy weganie nie spożywają miodu ponieważ uważają, że jest on wytworem zwierząt.

Dieta w cukrzycy 1 i 2

Dieta w cukrzycy 1 i 2 Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się hiperglikemią - (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie lub środowiskowo.

Strona 1 z 2        1    2    Nastepna