Reklama
Strona 7 z 11        Poprzednia   4    5    6    7    8    9    10    Nastepna

Witamina B12 - kobalamina

Witamina B12 - kobalamina Istotnym problemem jest pokrycie zapotrzebowania na witaminę B12 zwłaszcza u ścisłych wegetarian ponieważ witamina B12 występuje w znacznych ilościach w produktach zwierzęcych.
Podczas przyjmowania wyłącznie pokarmu roślinnego możliwe jest powstanie niedoborów tej witaminy, za najbardziej niebezpieczne uznaje się skutki dla organizmu takie jak zaburzenia neurologiczne.

Witamina B2 (ryboflawina)

Witamina B2 (ryboflawina) Witamina B2 znajduje się we wszystkich tkankach organizmu. Witamina ta odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku – chroni bowiem Witamina B2 (ryboflawina) odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku – chroni przed zaćmą. Jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz odpornościowego. Niedobór tej witaminy powoduje zapalenie języka, łzawienie, światłowstręt, zajady w kącikach ust oraz zapalenie tęczówki oka. Witamina B2 jest także koenzymem enzymów oddechowych. przed zaćmą.

Witamina B1 (tiamina)

Witamina B1 (tiamina) Witamina B1 bierze udział w przemianach węglowodanowych zachodzących w organizmie. Niedobór tej witaminy prowadzi do rozwoju choroby beri-beri, na skutek której dochodzi do zaburzeń w układzie nerwowo – mięśniowym. Witamina B1 występuje w największych ilościach w drożdżach piwowarskich oraz produktach zbożowych z grubego przemiału takich jak: otręby, pieczywo, płatki owsiane oraz kasza gryczana. Zapotrzebowanie na tą witaminę jest uzależnione od zawartości węglowodanów w diecie.

Witamina A

Witamina A Witamina A spełnia bardzo ważną funkcję w organizmie. Jest niezbędna do prawidłowego procesu widzenia, retinol wchodzi bowiem w skład rodopsyny czyli światłoczułego barwnika znajdującego się w pręcikach siatkówki oka. Ponad to witamina A bierze udział w procesie wzrostu i rozwoju komórek, zapewnia także prawidłową czynność tkanki nabłonkowej skóry oraz jest niezbędna do rozwoju kości i zębów. Witamina ta jest swoistym antyoksydantem – ma działanie utleniające, dzięki czemu wymiata wolne rodniki i zapobiega powstawaniu procesom kancerogenezy.

Kwas foliowy

Kwas foliowy Kwas foliowy (folacyna, foliany) występuje w wielu produktach spożywczych. Najbogatszymi jego źródłami są warzywa liściaste takie jak sałata, szpinak, nać pietruszki oraz jarmuż. Niedobór lub brak kwasu foliowego w diecie powoduje zahamowanie prawidłowego wzrostu i rozwoju komórek oraz zmiany w układzie nerwowym.

Sód

Sód Sód jest zawarty w płynie pozakomórkowym otaczającym komórki naszego organizmu, w tym także w osoczu krwi. Podobnie jak potas odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej ustroju. Jest najczęściej czynnikiem wywołującym wzrost ciśnienia tętniczego krwi, dlatego też nie powinien być stosowany w nadmiarze przez osoby cierpiące na nadciśnienie.

Potas (K)

Potas (K) Potas jest kationem występującym w organizmie w największych ilościach (oprócz sodu). Gromadzi się głównie w przestrzeni wewnątrzkomórkowej, w tym w tkance mięśniowej. Pierwiastek ten ma właściwości zasadowe i jest niezwykle aktywny. Wraz z sodem zapewnia utrzymanie równowagi sodowo – potasowej organizmu.

Magnez (Mg)

Magnez (Mg) Magnez występuje w organizmie człowieka w ilości około 20-25 g. Pierwiastek ten jest niezbędny do metabolizmu witaminy D2 oraz do budowy kości i zębów. Bierze udział w przemianie węglowodanów oraz ma istotne znaczenie w regulacji ciśnienia krwi. Najlepszym jego rezerwuarem jest tkanka kostna oraz mięśnie.

Strona 7 z 11        Poprzednia   4    5    6    7    8    9    10    Nastepna