Zupy w żywieniu dzieci w wieku przedszkolnym

Zupy w żywieniu dzieci w wieku przedszkolnym

W żywieniu małych dzieci zupy mleczne (lub zupy na bazie hydrolizatów w przypadku alergii) powinny być głównym elementem składowym pierwszego posiłku, czyli śniadania. Zupy mleczne dostarczają przede wszystkim pełnowartościowego białka, wapnia i nieznacznej ilości tłuszczu, które pochodzą z mleka, a także węglowodanów złożonych, witamin z grupy B oraz błonnika, którego źródłem są dodatki do zup – np. makaron, ryż, kasze, płatki zbożowe.

W okresie zimowym, wczesnowiosennym i późnojesiennym, kiedy panują niskie temperatury, zaleca się, aby na śniadanie dzieci spożywały tradycyjne zupy gotowane na mleku, czyli płatki owsiane, kasze mannę, zacierki, ryż na mleku itp. Sporadycznie można podawać im dla urozmaicenia gotowe płatki śniadaniowe (kulki miodowe, czekoladowe, cynamonowe, płatki kukurydziane itp.), które wymagają jedynie zalania gorącym mlekiem.

Tradycyjne zupy mleczne przygotowywane są zwykle z dodatkiem niewielkiej ilości cukru. W przypadku zup z gotowymi płatkami śniadaniowymi dosładzanie nie jest potrzebne, ponieważ zwykle płatki te są dosładzane w trakcie produkcji – chyba, że producent zastrzegł na opakowaniu, że jest inaczej.

Zaleca się, aby gotowane zupy mleczne oraz mleko przeznaczone były do zalania nim gotowych płatków śniadaniowych miały nieco wyższą temperaturę w okresie zimowym, wczesnowiosennym i późnojesiennym niż w okresie późnowiosennym, letnim i wczesnowiosennym.

Dzieci mleczne powinny być przyjmowane zwłaszcza przez dzieci, ile nie występuje u nich nietolerancja na mleko, ponieważ są posiłkiem lekkostrawnym, pełnowartościowym, a także sycącym i dającym energię.

Zupy warzywne to natomiast bardzo ważny element głównych posiłków jak również kolacji, a wzbogacone o odpowiednie składniki np. mięso, mogą stać się posiłkiem jednodaniowym. Zupy są przede wszystkim źródłem płynów, a przy prawidłowym sporządzeniu dostarczają znacznych ilości witamin i składników mineralnych. Zupy pobudzają także łaknienie oraz są lekkostrawne.

Podstawą zup warzywnych jest wywar warzywny bądź warzywno – mięsny. Przygotowując go należy stosować się do odpowiednich zasad:

  • Dokładnie umyć warzywa oraz mięso pod bieżącą wodą
  • Warzywa wkładać kolejno do wrzącej wody, na początku warzywa korzeniowe (marchew, seler, pietruszka) a następnie pod koniec gotowania: nać selera, pietruszki oraz koperek.
  • Warzywa gotować szybko i pod przykryciem.

Warzywa niewykorzystane z zupy można przeznaczyć na sporządzenie sałatek bądź farszów.

Choć większość zup zagęszcza się mąką połączoną z tłuszczem, mlekiem lub śmietaną, można zmiksować warzywa, wówczas nie trzeba dodawać zasmażki.

Ilość soli w potrawach należy maksymalnie zmniejszać zastępując ją przyprawami ziołowymi.

Zupy owocowe przygotowuje się z wywarów owocowych. Do najsmaczniejszych należą zupy z owoców mieszanych. Wskazane jest łączenie owoców o bardziej wyraźnym aromacie takich jak maliny, truskawki, jabłka z owocami o mniej wyraźnym smaku np. gruszki, porzeczki, rabarbar.

Ostatnio dodane artykuły:
Komentarze: