Zdrowe odchudzanie
W odchudzaniu chodzi o spadek masy ciała oraz o odtłuszczenie organizmu. Jednym z głównych problemów jest nadmiar tkanki tłuszczowej w ciele, spożywanie pokarmów wysokoenergetycznych – wręcz odwrotne do zapotrzebowania organizmu oraz brak aktywności fizycznej. Jak zdrowo i skutecznie schudnąć?
Im więcej wysokokalorycznych pokarmów spożywamy, tym więcej tłuszczu odkłada się w naszym organizmie, dlatego pojawia się nadwaga a z czasem również otyłość. Jak najszybciej schudnąć? Zdrowe odchudzanie to przede wszystkim zapewnienie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych zawartych w pokarmach przy jednoczesnym ograniczeniu ilości spożywanych kalorii a także umożliwieniu organizmowi szybkiego spalania ich nadmiaru dzięki aktywności fizycznej.
Aby skutecznie pozbyć się nadmiaru kilogramów należy uruchomić w organizmie 5 ważnych mechanizmów:
- Podwyższyć przemianę materii (np. spożywając pokarmy wysokobłonnikowe takie jak płatki owsiane, warzywa i owoce)
- Kontrolować apetyt (np. przy pomocy chromu)
- Zablokować częściowe przyswajanie tłuszczu (spożywając pokarmy bogate w L-karnitynę)
- Zablokować przyswajanie cukru
- Podwyższyć przemianę węglowodanów
Poprawa metabolizmu:
W poprawie przemiany materii duża rolę spełnia błonnik, który wypełnia jelita – pęcznieje w nich, nadaje uczucie sytości i przyspiesza trawienie. Ważne jest, aby dziennie spożywać około 30 g błonnika np. spożywając pełnoziarnisty chleb. Błonnik poprawia także perystaltykę jelit, wzmaga procesy wydalnicze oraz odtruwające.
Spalanie tłuszczu
Karnityna – to aminokwas wytwarzany w wątrobie zwiększający spalanie tłuszczu, jest syntetyzowana z witamin C, PP, B6 oraz z żelaza. Źródłem karnityny jest mięso. Najwięcej znajduje się jej w baraninie, następnie w wołowinie, wieprzowinie a najmniej w drobiu. L-karnityna uczestniczy w przemianie kwasów tłuszczowych. Stosowanie jej wraz z dietą połączoną z aktywnością fizyczną przyspiesza proces odchudzania.
Aktywność fizyczna
Aby terapia odchudzająca była skuteczna należy zadbać o wysiłek fizyczny. Stwierdzono, iż ludzie otyli, którzy uprawiają wysiłek fizyczny żyją dłużej niż osoby o prawidłowej masie ciała , które nie są aktywne. Wysiłek jest także wskazany w wielu chorobach metabolicznych takich jak cukrzyca oraz hiperglikemia.
Jeżeli zaczniemy dzień od gimnastyki, wówczas organizm zużyje (ale dopiero po 15 minutach) kalorie pozostałe z kolacji. Po tym czasie, jeśli wysiłek będzie trwać dłużej zmuszony będzie sięgnąć do rezerw tłuszczowych umieszczonych w fałdach brzusznych, na udach i pośladkach. Jeśli zdecydujesz się na odchudzanie poprzez ćwiczenia fizyczne, wówczas poświęć na nie przynajmniej 45 minut dziennie.