Zadbaj o zdrowie na talerzu
W pracy spalasz niewiele kalorii? Szybki tryb życia nie pozwala Ci myśleć o dobrze zbilansowanej diecie a na wadze jak na złość wciąż przybywa Ci zbędnych kilogramów? Przejdź na dietę, zastosuj kilka prostych wskazówek zawartych w tym artykule i zacznij myśleć o szczupłej sylwetce już od dziś!
Podstawową zasadą, którą należy wdrażać na co dzień jest przyjmowanie pięciu dobrze zbilansowanych posiłków w ciągu dnia. Naukowcy udowodnili bowiem, że spożywanie większej ilości posiłków w mniejszych ilościach przyspiesza przemianę materii i wyraźnie wspomaga procesy odchudzania.
Głód to nasz wróg!
Uczucie głodu jest bardzo szkodliwe dla organizmu z punktu widzenia żywieniowego ponieważ może powodować spożywanie większych ilości posiłków w ciągu dnia. Najlepiej jest więc jeść 5 niewielkich i dobrze zbilansowanych posiłków w odstępach około 3 – 4 godzinnych.
Każdy dzień warto więc zacząć od śniadania!
Pamiętaj o tym, aby było ono urozmaicone i zjadane w spokojnej atmosferze bez pośpiechu. Stres powoduje bowiem gorsze przyswajanie składników odżywczych pochodzących z pożywienia oraz wzmaga wytwarzanie przez organizm złego cholesterolu.
Spożywaj zatem pełnoziarniste pieczywo lub płatki owsiane będące doskonałym źródłem węglowodanów złożonych a także chude wędliny i nabiał – źródła białka w diecie. Zadbaj także o porcję świeżych warzyw, które są dla organizmu doskonałym źródłem antyoksydantów, błonnika pokarmowego oraz składników odżywczych.
Jakie mogą być konsekwencje braku śniadań w codziennej diecie?
Długotrwałe nocne i poranne głodzenie zmniejsza dopływ składników odżywczych do mózgu, zwłaszcza glukozy, co może przyczyniać się do gorszej koncentracji oraz procesów związanych z przyjmowaniem wiedzy. Brak w codziennej diecie śniadań może prowadzić bowiem do obniżenia poziomu cukru we krwi i do podrażnienia ośrodka głodu w podwzgórzu. W efekcie proces ten prowadzić może do podjadania w ciągu dnia słodkich przekąsek, chipsów i tłustych dań (zwiększających ryzyko otyłości i chorób układu krążenia).
Drugie śniadanie - ma za zadanie zaspokoić głód, który może nam towarzyszyć przed obiadem.
Ilościowo 2 śniadanie powinno przypominać podwieczorek czyli każdy posiłek, który spożywamy pomiędzy obiadem a kolacją.
Na podwieczorek i II śniadanie warto więc sięgać np. po owoce, jogurty, orzechy – (w niewielkich ilościach), kanapki np. z jajkiem, wędliną lub rybą z pomidorem, papryką, ogórkiem czy sałatą.
Obiad – to posiłek, który powinien charakteryzować się największą wartością energetyczną spośród wszystkich innych posiłków spożywanych w ciągu dnia.
Jeśli gustujesz w zupach, to pamiętaj , aby nie zagęszczać wywaru zasmażkami, mąką oraz śmietaną, ponieważ zwiększają one wartość energetyczną posiłku. Możesz natomiast w tym celu dodać do zupy odrobinę mleka lub jogurtu naturalnego.
Najważniejszym składnikiem II dania powinny być zwykle gotowane mięso drobiowe, wieprzowe, wołowe lub nasiona roślin strączkowych (np. w diecie wegetariańskiej) a także jaja – źródła białka.
Dodatkiem powinny być natomiast ziemniaki, ryż, kasze, marchew, groszek, fasola i warzywa podawane w postaci sałatek z kiszonej kapusty, sałaty, pomidorów, ogórków itd.
Do II dania najlepiej jest serwować 2 porcje warzyw (warzywa gotowane oraz warzywa w postaci surowej) np. gotowane brokuły i surówka z czerwonej kapusty.
Zbyt duże ilości kawy?
Jedna kawa spożywana w ciągu dnia nie stanowi większego problemu. Jednak kiedy staje się ona Twoim głównym napojem i pijesz ją nieustannie w ciągu dnia, wówczas pomyśl o tym, aby ograniczyć jej ilość i zastąpić ją innym napojem, najlepiej wodą niegazowaną.
Spożywając bowiem duże ilości kawy, dostarczamy do naszego organizmu coraz to większą dawkę kofeiny, od której nasz organizm uzależnia się i stale potrzebuje jej więcej.