Porzeczki - źródło zdrowia

Porzeczki - źródło zdrowia

Porzeczki zwłaszcza czarne należą do owoców najzasobniejszych w witaminę C, zawierają także dużo beta- karotenu, witaminy PP i E. W porzeczkach występuje także rutyna, która przyspiesza wchłanianie witaminy C (kwasu askorbinowego) przez organizm. Im owoc jest bardziej dojrzały, tym więcej jest w nim witaminy C, która uelastycznia nabłonek naczyń krwionośnych, zapobiega powstawaniu infekcji oraz bierze udział w budowaniu odporności organizmu. Porzeczki są także doskonałym rezerwuarem takich składników jak: magnez, wapń, żelazo oraz potas.

Niezwykle cennymi składnikami występującymi w porzeczkach są: błonnik (8%) oraz pektyny. Cukry występujące w porzeczkach to głównie glukoza i fruktoza, z kwasów organicznych na pierwszym miejscu występują kwas cytrynowy oraz jabłkowy. Porzeczki zwłaszcza czarne są owocami co zawdzięczają dużej ilości olejków eterycznych, które mają działanie antyseptyczne oraz bakteriobójcze. W medycynie ludowej liśćmi czarnej porzeczki okładano rany, zgniecionymi pocierano miejsca po ukąszeniach owadów. Liście zaś mają działanie moczopędne i oczyszczające krew, wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych.

Kolorowe grona porzeczek zawierają również flawonole a mianowicie kwercetynę, mirycetynę i kampferol.

Porzeczki należą do tzw. owoców jagodowych, które w porównaniu z owocami ziarnkowymi oraz pestkowymi mają mniejszą zawartość cukrów, natomiast większą kwasów organicznych, błonnika, pektyn i garbników.

Tabela wartości odżywczych w porzeczkach

Ostatnio dodane artykuły:
Komentarze: