Moje nadmorskie śniadanie
Ludzie mówią o mnie, że w kuchni czuję się jak ryba w wodzie i potrafię z niczego zrobić coś. Jednak w dietetyce i racjonalnym żywieniu chodzi o to, by stworzyć taki posiłek, który nie tylko będzie smaczny, ale również dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników pokarmowych a także odżywczych.
Korzystając z nadmorskiej aury postanowiłam wybrać się na zakupy. W drodze zastanawiałam się nad tym, co można przyrządzić nad morzem na tzw. „szybkie śniadanie”. Postanowiłam więc skorzystać z lokalnych produktów. Weszłam do polecanej przez wszystkich wędzarni ryb i oczywiście nagle znalazłam się w swoim żywiole. Na półkach ujrzałam szereg wędzonych ryb na zimno i na gorąco w tym węgorza, łososia, makrelę oraz śledzia. Większość z tych przysmaków pochodziła z lokalnego połowu. Rewelacja! Niestety nie dostałam już łososia wędzonego na ciepło, a zjadłabym go od razu choćby ze świeżą grahamką, dostałam jednak łososia wędzonego na zimno. W lokalnym sklepie kupiłam paprykę czerwoną (warzywo to posiada dużą zawartość witaminy C), marchew, która jest doskonałym źródłem beta-karotenu oraz chleb pełnoziarnisty. Taki zestaw jak na dołączonym obrazku z dużym apetytem zjadłam na śniadanie. Śniadanie możecie tworzyć oczywiście na dowolne sposoby, pamiętajcie tylko zawsze o odpowiedniej porcji warzyw.
Dla dociekliwych: części jadalne papryki charakteryzują się bardzo dużą ilością witaminy C, ale także beta-karotenu, bioflawonoidów oraz związków mineralnych a zwłaszcza potasu. Bioflawonoidy oraz beta-karoten to związki, którym przypisuje się właściwości przeciwrakowe. Flawonoidy, które są ogólnie silnymi antyutleniaczami we współdziałaniu z witaminą C są uznawane za eliksir wzmacniający włosowate naczynia krwionośne. Jeśli kojarzycie specyficzny smak papryki – to od dzisiaj będziecie bogatsi o informację, że powoduje go substancja zwana kapsaicyną, wykorzystywana powszechnie w przemyśle farmaceutycznym.
Do podobnego śniadania możecie dodać coś zielonego np. sałatę, rukolę bądź roszponkę, ja niestety nie miałam. Warzywa zielonolistne są dobrym źródłem witaminy K, kwasu foliowego oraz błonnika.