Dieta dobra dla mózgu

Dieta dobra dla mózgu

Mózg to niewielki narząd stanowiący około 2% masy ciała człowieka. Jest jednak niezwykle ważną jednostką dowodzenia naszego organizmu nadzorującą większość czynności fizycznych i umysłowych. Naukowcy dowiedli, że do prawidłowego funkcjonowania mózgu niezbędna jest dobrze zbilansowana dieta, obfitująca w białka, tłuszcze, węglowodany oraz składniki mineralne. Okazuje się, że dieta ma również wpływ na zwiększenie koncentracji i wydajności umysłowej a także odporności na stres.

Węglowodany

Głównym paliwem dla mózgu jest glukoza, czyli cukier prosty znajdujący się w wielu produktach spożywczych. Choć może się on kojarzyć z cukierkami, ciastkami i batonikami, to nieznaczny, że ta forma jest dla nas najzdrowsza. Glukoza jest również składnikiem węglowodanów złożonych znajdujących się w takich produktach jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony lub ryż brązowy. Nasz organizm trawi węglowodany złożone wolniej niż proste przez co glukoza jest uwalniana stopniowo i jest lepiej wykorzystywana przez mózg. Cukry proste, które najczęściej przyjmujemy jedząc słodycze są szybkim zastrzykiem glukozy dla mózgu jednak bardzo krótkotrwałym, mogą one również w dłuższej perspektywie prowadzić do powstawania chorób serca, cukrzycy oraz otyłości. Do właściwego funkcjonowania mózgu (procesy myślenia, zapamiętywania, kojarzenia, rozwiązywania problemów) potrzebny jest stały dowóz glukozy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie węglowodanów złożonych.

Tłuszcze

Tłuszcze a właściwie kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za powstawanie wyspecjalizowanych komórek odpowiedzialnych za procesy myślenia i odczuwania. Do najważniejszych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie mózgu należą kwasy wielonienasycone takie jak omega-3 oraz omega-6. Kwasy te są odpowiedzialne między innymi za budowanie osłonek mielinowych neuronów, utrzymanie prawidłowej pracy układu nerwowego, jak również są składnikami błon komórkowych w tkance nerwowej oraz kory mózgowej. Występują one w rybach morskich takich jak makrela, śledź, łosoś, tuńczyk, orzechy, pestki słonecznika, dyni, oleje roślinne, oliwa z oliwek itd.

Aminokwasy

Aminokwasy powstają z rozkładu białek przyjmowanych wraz z pożywieniem. Powstają z nich neuroprzekaźników przenoszących sygnały pomiędzy neuronami. Synteza tych przekaźników zależy od ilości aminokwasów w organizmie. Aminokwasy takie jak tyrozyna wpływają np. na poprawę procesów koncentracji. Występują głównie w orzechach, wołowinie, kiełkach, pieczywie pełnoziarnistym, ryżu oraz szpinaku. Orzechy są niezwykle istotne dla pracy mózgu: odznaczają się dużą zawartością wielo- i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, są także zasobne w witaminy PP, B1 i E oraz kwas pantotenowy sole magnezu oraz cynk.

Składniki mineralne

Selen to składnik mineralny, który w połączeniu z witaminą E odpowiada za wymiatanie wolnych rodników metali ciężkich takich jak rtęć i kadm. Najczęściej występuje on w takich produktach spożywczych jak orzechy brazylijskie, ryby morskie, wołowina, drożdże, pomidory, nasiona słonecznika i inne.

Kolejnym składnikiem mineralnym istotnym dla prawidłowego funkcjonowania mózgu jest cynk. Pierwiastek ten jest ważnym antyoksydantem, który wymiata wolne rodniki i zapowie ba powstawaniu wielu chorób neurologicznym. Można go znaleźć między innymi w mięsie, mleku, orzechach, rybach oraz żółtku jaja.

Witaminy

Ilość witamin ważnych dla prawidłowego funkcjonowania mózgu jest wiele, do najważniejszych zaliczyć możemy: witaminy z grupy B (B1, B5, B6, B12 oraz kwas foliowy) oraz witaminy C i E.

Ostatnio dodane artykuły:
Komentarze: