Czy dieta może wpływać na kondycję naszej skóry

Czy dieta może wpływać na kondycję naszej skóry

Dobra wiadomość jest taka, że to nie nasze geny lecz my sami mamy największy wpływ na zdrowie i kondycję naszej skóry. To jak żyjemy i jaką dietę spożywamy na co dzień odgrywa ogromną rolę. Do najczęstszych przyczyn złego wyglądu naszej skóry, włosów i paznokci a także powstawania zmarszczek należą:


- Palenie tytoniu
- Zbyt długa ekspozycja na światło słoneczne
- Spożywanie alkoholu
- Uboga dieta !!!
- Brak snu
- Stres

A czekolada?

Istnieją pewne dobre wiadomości dla miłośników czekolady: np. codzienne spożywanie gorzkiej czekolady (1-2 małych kosteczek na dobę!) nie wpłynie negatywnie na wygląd naszej skóry! Obecnie wiadomo jednak, że wysokie spożycie węglowodanów rafinowanych wywołuje hiperinsulinomię co tym samym zwiększa produkcję androgenów czyli hormonów, które przyczyniają się do powstawania trądziku. Korzystne zatem dla skóry jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym.

Dietetyczne wskazówki!

  • Spożywanie odpowiedniej ilości płynów na co dzień jest niezbędne w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Powinniśmy zatem codziennie wypijać około 35 ml/kg masy ciała, co zapewni naszej skórze zdrowy wygląd i odpowiednie nawilżenie. Pamiętajmy również o tym, że nasz organizm potrzebuje więcej płynów latem ze względu na wysoką temperaturę otoczenia a także podczas intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Najlepsze efekty można uzyskać poprzez oczyszczanie, tonizowanie, złuszczanie naskórka oraz nakładanie maseczek nawilżających. Na skórę twarzy możemy nakładać także pokrojone owoce oraz warzywa np. pokrojone plastry świeżego ogórka, zawarte w nich bowiem witaminy i składniki mineralne oraz środki nawilżające wykazują dzianie kojące, oczyszczające oraz ujędrniające skórę.

Witaminy, które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej kondycji skóry, włosów i paznokci:

  • Witamina C: Jest naturalnym antyoksydantem. Wpływa na redukcję zmarszczek, przeciwdziała powstawaniu infekcji oraz wzmacnia układ odpornościowy. Najlepiej przyswajalną formą dla organizmu jest witamina C przyjmowana w formie naturalnej wraz ze świeżą porcją warzyw lub owoców.
  • Witamina A: nadaje witalności skórze, odpowiada także za procesy widzenia. Jest zawarta w cytrusach, owocach, marchwi, bananach, pomidorach, dyni (kobiety planujące ciążę lub będące w trakcie ciąży nie muszą spożywać witaminy A w suplementach ze względu na duże ilości tej witaminy w pokarmach naturalnych, bowiem nadmiary witamin mogą być równie niebezpieczne dla naszego organizmu jak ich niedobory).
  • Cynk: to ważny antyoksydant. Jest dodawany do posypek na rany oraz kosmetyków zmniejszających stany zapalne skóry. Najlepszymi źródłami pokarmowymi tego pierwiastka są: mleko, sery białe, mięso, jaja, ryby, rośliny strączkowe oraz pełne ziarna zbóż.
  • Selen: jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, przyczyniającym się do ochrony komórek naszej skóry przed uszkodzeniami. Można go znaleźć w ziarnach zbóż, mięsie, rybach oraz jajach.
  • Witaminy z grupy B: zapewniają odpowiednie nawilżenie naszej skóry. Trądzik jest często konsekwencją małego spożycia witamin z grupy B, które w postaci naturalnej występują w takich produktach jak: (mięso, wszystkie zboża, warzywa, orzechy).

Ostatnio dodane artykuły:
Komentarze: