Anemia - jak zwalczyć ją samemu
Przyczynami niedokrwistości u kobiet oprócz złej diety mogą być: okres ciąży i karmienia piersią, utrata żelaza z krwią podczas miesiączkowania, upośledzenie wchłaniania żelaza, dieta uboga w mięso itd. Jak sprawić, by poziom żelaza powrócił do normy?
Karmisz piersią lub oczekujesz na przyjście dziecka?
Bardzo duży procent kobiet, które borykają się z niedokrwistością to przyszłe lub świeżo upieczone mamy. Zapotrzebowanie kobiet na żelazo wzrasta w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Niedobór żelaza w organizmie powoduje zmęczenie, drażliwość, wyczerpanie, zmniejszenie odporności na zakażenia, bladość skóry, łamliwość paznokci, zmniejszoną sprawność intelektualną i fizyczną.
Co możesz zrobić sama?
Przyjmuj preparaty witaminowe, najlepiej te, które pochodzą z pożywienia.
W diecie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć witamin z grupy B takich jak witamina B12 oraz kwas foliowy. Niedobór kwasu foliowego oraz witaminy B12 może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej charakteryzującej się obecnością większych od spotykanych rozmiarów krwinek czerwonych. Witamina B12 wraz z kwasem foliowym biorą udział w powstawaniu krwinek czerwonych a sam kwas foliowy odpowiada za tworzenie cewy nerwowej u płodu. Źródłem kwasu foliowego są warzywa zielonolistne, soja, drożdże piekarnicze, zarodki drożdży, nasiona fasoli białej i grochu. Foliany występują także w wątrobie kurzej i wołowej. Witamina B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak mięso, jajka lub mleko i jego przetwory. Witamin tych nie może go zabraknąć w diecie przyszłej mamy.
Pokrzywa to bardzo znane zioło, które pomaga doskonale w przypadku anemii. W zależności od pory roku liście pokrzywy mają nieco inne zastosowanie. Wiosną np. w maju młode listki nadają się do sałatki, zupy lub na sok, zaś jesienią najlepiej pić napary z suszonych liści pokrzywy. 2 łyżki suszonych liści pokrzywy należy zalać wrzącą wodą, nakryć szklanym talerzykiem na 5 minut i pić 2-3 razy dziennie.
Dieta dla przyszłej mamy
Pamiętaj, aby w twojej diecie znalazły się produkty takie jak czerwone mięso, żółtka jaj, warzywa i owoce. Zadbaj o to, by w twoim jadłospisie nie zabrakło odpowiedniej ilości witaminy C spożywając np. świeżą natkę pietruszki, paprykę czerwoną, brokuły – produkty, które ułatwiają przyswajanie żelaza.
Twoja dieta jest uboga w produkty mięsne?
Niedokrwistość to schorzenie, które dotyka nie tylko szczupłe kobiety, ale także te, które mają nadmierną masę ciała. Objawia się zwykle zmęczeniem, rozdrażnieniem i zaburzeniami koncentracji. Jeśli stwierdzono u Ciebie niedokrwistość warto na ten temat porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem, być może specjalista zaleci ci zmianę dotychczasowej diety na inną. Pamiętaj, że restrykcyjne diety ograniczające przyjmowanie mięsa przyczyniają się do powstawania niedokrwistości.
Jeśli jesteś wegetarianką
Nie stresuj się. Dietę wegetariańską można prawidłowo zbilansować. Spożywaj na co dzień ryby i owoce morza. Pamiętaj także o żółtkach jaj oraz o produktach mlecznych. Najważniejsze, by twoja dieta była urozmaicona. Spożywaj takie produkty jak: ciemne pieczywo, płatki owsiane, grube kasze np. gryczana, warzywa strączkowe. Pamiętaj o warzywach, zielonolistnych zawierają one bowiem duże ilości kwasu foliowego. Należą do nich między innymi: szpinak, sałata, brukselka.
Lekarstwem będzie dla ciebie sok z pietruszki zasobny w żelazo
Natka pietruszki zawiera bardzo duże ilości żelaza (100 g natki pietruszki zawiera 6,2 mg żelaza). Wzmacniający koktajl z zielonej natki pietruszki wyrówna niedobór żelaza w organizmie.
Duży pęczek zielonej natki pietruszki zmiksuj z 1 łodyżką selera naciowego, sokiem z połówki cytryny, szklanką przegotowanej i letniej wody i łyżką miodu.