Jak skutecznie zapobiegać alergii pokarmowej u niemowląt

Jak skutecznie zapobiegać alergii pokarmowej u niemowląt

Alergia to bardzo znany problem zdrowotny. Szacuje się, że 20-30% całej populacji dotknięte jest alergią różnego typu. Coraz więcej rodziców musi więc liczyć się z tym, że może ona dotknąć także ich dziecko. Występowanie alergii zależy od kilku czynników np. skłonności dziedzicznych, żywienia – zwykle w pierwszych miesiącach życia a także czynników środowiskowych. Ryzyko alergii można jednak ograniczyć poprzez stosowanie różnych działań.

Karmienie piersią może zabezpieczyć dziecko przed rozwojem alergii.

Mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka szczególnie w pierwszych sześciu miesiącach życia. Oprócz wielu zalet naturalnego matczynego mleka można wymienić np. białko, które jest idealnym białkiem pokarmowym - nie mającym cech alergenu. Krótko mówiąc mleko matki jest hipoalergiczne (nie uczula). Niestety do mleka mogą przedostawać się niektóre obce białka spożywcze spożywane przez matkę. Twierdzi się, że ich obecność w mleku powoduje wytworzenie u dziecka tolerancji na te białka przyjmowane drogą doustną. Mleko matki wzmacnia także odporność dziecka, aby łatwiej mogło ono przyswajać białka z innego pożywienia.

Produktami spożywczymi, których wyeliminowanie zaleca się w nieskoalergenowej diecie matki karmiącej są: mleko i jego przetwory, ryby, jaja, pszenica, owoce cytrusowe, orzechy szczególnie orzechy ziemne i laskowe, seler.

Jeśli w rodzinie dziecka występują przypadki alergii to znaczy, że ryzyko wystąpienia alergii u dziecka jest podwyższone. Pokarm dziecka w związku z tym powinien z jednej strony zmniejszyć to ryzyko, z drugiej zaś dostarczyć wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Takie właściwości ma mleko modyfikowane H.A. (hipoalergiczne). Jego podstawowa cechą jest obniżenie właściwości alergizujących białka – podczas produkcji odżywek typu H.A. cząsteczki białek są rozbijane na mniejsze fragmenty (hydrolizowane), dzięki czemu zmniejszają się ich właściwości alergizujące.

Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym ma jednak jedną podstawową wadę – może powodować gromadzenie się gazów w jelitach szczególnie u młodszych niemowląt. Bardzo często problem ten dotyczy także dzieci karmionych piersią i nie ma nic wspólnego ze stosowanym rodzajem mleka modyfikowanego. Na ogół przyczyna jest połykanie powietrza podczas płaczu i karmienia. Poniżej przedstawiamy kilka rad w jaki sposób zapobiec tej dolegliwości:

  • Pamiętaj, aby dziecku odbiło się w czasie karmienia – w ten sposób połknięte powietrze opuszcza żołądek
  • Pomóż swojemu dziecku oddać gazy nosząc go na rękach i delikatnie poklepując go po plecach
  • Pamiętaj, by dziecko było karmione w spokojnej atmosferze
  • Dzieci nie lubią piany z mleka, więc lepiej niech pozostanie w butelce
  • Łagodnie masuj brzuszek dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegarze
  • Kup dziecku smoczek, który jest miękki i gładki oraz zawiera odpowiednią dziurkę, z której mleko nie wylewa się bokami
  • Wykonuj z dzieckiem ćwiczenia delikatnie przyciskając jego nogi do brzuszka

Ostatnio dodane artykuły:
Komentarze: